【Clearance】ddHiFi TC44A Lightning to 4.4mm Miniaturization Adapter (DD-TC44A-LIGHTNING)
Out of Stock - Please contact us for order details.
The ddHiFi TC44A is a highly compact, USB DAC and amplifier adapter designed to allow users to connect 4.4mm balanced headphones directly to USB-C (Android/PC) or Lightning (iOS) devices. It is noted for its tiny form factor, high-quality construction, and use of a single CS43131 decoding chip.
  • 4.4mm miniaturization realized through exquisite technique
  • Independent decoding chip
  • Supports up to 32bit/384kHz PCM decoding capability
  • 4.4mm Single-ended
  • Overall CNC aluminum alloy
SKU: DD-TC44A-LIGHTNING Categories: , , , ,
    Description
    Independent decoding chip
    ddhifi-tc44a-lightning-to-44mm-miniaturization-adapter-info-01
    ddhifi-tc44a-lightning-to-44mm-miniaturization-adapter-info-02
    T-shaped Lightning OTG connector
    ddhifi-tc44a-lightning-to-44mm-miniaturization-adapter-info-03
    4.4 interface single-ended output
    ddhifi-tc44a-lightning-to-44mm-miniaturization-adapter-info-04
    Additional information
    DAC Chip
    Cirrus Logic CS43131
    PCM Decoding
    32 bit / 384 kHz
    DSD Support
    Native 256
    Earphone Jack
    4.4 mm
    Output Mode
    Single-ended
    Output Power
    60 mW (32Ω)
    Recognition Speed
    About 3s
    Dimensions
    19.5 x 21 x 12 mm